Tričko Nature Lilac

24.09.2022

Už od začátku léta jsem přemýšlela nad tím, že bych potřebovala více jednoduchých a snadno kombinovatelných háčkovaných kousků. Je super mít plnou skříň háčkovaných šatů, ale tričko je prostě tričko. Bez velkého přemýšlení ho obléknete ke kraťasům nebo k džínám a vyrazíte ven, ať už k vodě, na výlet nebo do města. Díky materiálu ze 100% lnu tohle tričko využijete hlavně v létě, ale i když už jsou horké dny za námi, věřím, že udělá plno parády i s tílkem během podzimu.

Záměrem bylo vytvořit úplně jednoduché tričko, které se hodí ke všemu. Použila jsem lněnou přízi Lino od BC Garne, která má hodně přírodní vzhled a tak jsem nevymýšlela žádné vzory, ale vystačila jsem si jen s obyčejnými  dlouhými sloupky. Chtěla jsem mít tričko pohodlné a ležérní, takže jsem zvolila volnější střih, který se směrem dolů mírně rozšiřuje a nikde nic neobepíná  Toto rozšíření jsem schovala do bočních průstřihů, díky kterým to není zas úplná nuda.

NÁVOD

OBTÍŽNOST: pro začátečníky
PŘÍZE: Lino, BC Garne, odstín 045.
MATERIÁL: 100% tužený len
SPOTŘEBA: 6 klubíček, 50g/150m
VELIKOST: 38
HÁČKY: 2,5

Krátce ke klubíčku

Klubíčko Lino od BC Garne je zajímavá záležitost ze 100% tuženého lnu. Když budete mít klubíčko poprvé v ruce, budete určitě vyděšení, protože klubko je opravdu hrubé, tvrdé a příze drží tvar podle navinutí. Budete mít pocit, jako byste měli v ruce klasický přírodní jutový provázek, síla příze lehce kolísá a v některých místech se třepí. ALE! Jakmile hotový výrobek vyperete, příze se úplně zjemní a krásně povolí. Takže se nenechte vylekat! Já svoje klubíčka nakoupila na  www.alliobchod.cz .

Toto tričko budeme háčkovat od vrchního sedla s véčkovým výstřihem a pokračovat postupně dolů. Začneme řetízkem, dále budeme pokračovat dlouhými sloupky a budeme háčkovat tam a zpět a na konci řady vždy práci otočíme.  Tím vznikne textura s jemnými vodorovnými proužky. Nejprve spojíme sedlo v podpaží, aby vznikly rukávy a později spojíme obě strany výstřihu. Dále budeme háčkovat po řadách tam a zpět dolů s postupným rozšiřováním na bocích, kde zároveň vytvoříme ozdobný rozparek. Vzhledem k tomu, že si vystačíme jen s dlouhými sloupky a řetízkovými očky, je tento návod vhodný i pro úplné začátečníky.

Véčkové sedlo začneme uháčkováním řetízku po jeho třech stranách. Samotný výstřih pak tvoříme přidáváním v dalších řadách. Boční díly pro rukávy budou mít 30 oček a zadní díl 40 oček. Přidáme 4 očka za každý roh sedla. Tímto výpočtem zjistíme, že budeme potřebovat 104 oček pro první řadu.

2 x 30 + 40 + 4 = 104

Jak na jinou velikost trička?

Pokud si chcete uháčkovat tohle tričko v jiné velikosti, můžete s klidem začít na stejný počet oček. Obecně platí, že většině lidí bude vyhovovat stejná velikost výstřihu. Kvůli velikosti tedy nemusíme upravovat počet oček na začátku. Velikost pak mnohem lépe upravíte tím, že uháčkujete méně řad sedla pro menší velikost nebo více řad sedla pro větší velikost. Vždy doporučuji sedlo sepnout spínacími špendlíkynebo značkovači  a pravidelně po několika řadách vyzkoušet, zda už dobře sedí.

Jak na jinou hloubku výstřihu?

Pokud se Vám zdá výstřih příliš hluboký, můžete upravit počáteční počet oček. Hloubku véčkového výstřihu v tomto případě určuje počet řad, než se obě strany výstřihu spojí. Počet řad zase vychází z šířky zadního dílu sedla. Pokud tedy v našem případě máme šířku zadního dílu 40 oček, budeme sedlo v přední částí spojovat ve 20. řadě. Pokud nechceme výstřih tak hluboký, můžeme upravit šířku zadního dílu třeba na 36 oček, kdy pak budeme spojovat v 18. řadě (nebo 32 oček a 16 řad). Při úpravách doporučuji udržet poměr zadního a bočního dílu přibližně 3:4.

1. řada: Uháčkujeme 104 ŘO a práci otočíme.

2. řada: Do prvního očka uháčkujeme náhradu za první dlouhý sloupek 3ŘO a dále do toho stejného očka uháčkujeme druhý DS. Tyto první dva sloupky (náhrada a DS) představují přední díl sedla. Dále, stále do toho samého očka uháčkujeme skupinku ŘO DS 2ŘO DS ŘO. Tato skupinka představuje roh sedla. Od následujícího očka uháčkujeme 30x vždy DS do očka. Takto jsme došli k 32. očku a do něj uháčkujeme opět skupinku rohu ŘO DS 2ŘO DS ŘO. Pokračujeme uháčkováním 40 DS zadního dílu. Následuje roh se skupinkou ŘO DS 2ŘO DS ŘO. Uháčkujeme 30 DS jako druhý boční díl. Do posledního očka uháčkujeme opět skupinku rohu ŘO DS 2ŘO DS ŘO. Do posledního očka dále uháčkujeme 2DS jako druhou část předního dílu. Otočíme. 

Schéma véčkového sedla

Něco navíc:

Pokud se Vám zdá tričko až moc jednoduché, můžete ho ozvláštnit třeba obrazcem tvořeným ze čtverečků s řetízkovými očky. Já mám například na tričku na zadním díle trojúhelník naznačujícím zadní výstřih. Těchto čtverečků dosáhnete snadno tím, že budete háčkovat vždy DS ŘO DS tak, jak je na schématu. Aby Vám tohle schéma hezky vyšlo, měli byste začínat na zadním díle na 39 oček. Co se týká předního dílu a hloubky výstřihu, můžete postupovat stejně, jako když máte oček na zadním díle 40.

Schéma poloviny zadního dílu s děrovanou aplikací

3. řada: Do prvního očka uháčkujeme náhradu za první dlouhý sloupek 3ŘO a dále do stejného očka uháčkujeme DS. Dále uháčkujeme DS do DS a DS pod ŘO z předchozí řady. Následuje skupinka rohu, kdy dlouhé sloupky budeme háčkovat vždy pod dvě řetízková očka skupinky z předchozí řady, do dlouhých sloupků v rohu neháčkujeme, ale nad jejich pozicí vychází vždy ŘO ze skupinky. Uháčkujeme tedy ŘO DS 2ŘO DS ŘO. Pod ŘO z předchozí řady uháčkujeme DS, dále vždy DS do DS z předchozí řady a to až k druhému rohu. Před dalším rohem uháčkujeme opět DS pod ŘO a do rohu z předchozí řady dále skupinku ŘO DS 2ŘO DS ŘO. Opět pokračujeme DS pod ŘO, dále DS do DS až k dalšímu rohu, kde opět uháčkujeme DS pod ŘO, skupinku rohu do předchozího rohu ŘO DS 2ŘO DS ŘO. Následuje DS pod ŘO, dále DS do DS až k poslednímu rohu, kde opět uháčkujeme DS pod ŘO, skupinku rohu do rohu v předchozí řadě ŘO DS 2ŘO DS ŘO. nyní opět uháčkujeme DS pod ŘO, DS do DS a nakonec 2DS do třetího očka náhrady z předchozí řady. Otočíme.

Pro kontrolu: nyní máme 4 DS na obou částech prvního dílu, 32 DS na bočních dílech a 42 DS na zadním díle.

Obdobně jako třetí řadu budeme háčkovat až do 18. řady.

Schéma jedné části předního dílu sedla až do spojení

19. řada: V této řadě budeme spojovat sedlo, aby vznikl prostor pro ruce a prostor pro tělo. Budeme spojovat první roh ke druhému a dále pak třetí ke čtvrtému. Výstřih v této řadě ještě nespojujeme. Od této řady dále nerozšiřujeme. Pokud potřebujete mít sedlo širší, provedeme spojení sedla třeba až ve 20. nebo některé další řadě.
Uháčkujeme 3ŘO jako náhradu za první DS, dále DS do stejného místa. Dále háčkujeme DS do DS až k prvnímu rohu. Dále uháčkujeme DS pod ŘO z předchozí řady, DS do DS ze skupinky rohu a dále DS pod řetízková oka v rohu. Nyní uháčkujeme 2ŘO. Nyní vynecháme celý boční díl a budeme háčkovat pod řetízková očka druhého rohu DS, dále DS do DS v předchozí řadě ze skupinky rohu, DS pod ŘO na zadním díle a následuje DS do DS po celém zadním díle až ke třetímu rohu. Zde uháčkujeme DS pod ŘO, DS do DS rohu, DS pod ŘO rohu, dále uháčkujeme 2ŘO a přeneseme se do středu čtvrtého rohu. Nyní uháčkujeme DS pod ŘO rohu, DS do DS rohu, DS pod ŘO a dále DS do DS až do konce řady. Končíme uháčkováním 2DS do 3. očka náhrady. Otočíme.

20. řada: V této řadě budeme spojovat výstřih.
Uháčkujeme 3ŘO jako náhradu za první DS a dále DS do stejného místa. Dále háčkujeme DS do DS až do místa, kde jsme v předchozí řadě spojovali sedlo. Uháčkujeme 2x DS do ŘO z předchozí řady a pokračujeme DS do DS až do druhého spojení sedla, kde opět uháčkujeme 2x DS do ŘO z předchozí řady a pokračujeme DS do DS až do konce. Uháčkujeme 2DS do 3třetího očka náhrady a spojíme PO s náhradou na začátku řady. Tímto jsme spojili výstřih. Přízi ukončíme a protáhneme.

Poznámka: V této fázi by se mohlo stát, že v závislosti na tom, jakou potřebujete šířku sedla a jak jste si upravili šířku zadního dílu sedla a tím i hloubku výstřihu, že budete prvně spojovat výstřih  a až následně spojovat sedlo v podpaží. I tak je to v pořádku a budete postupovat v obou případech stejně. Při spojení výstřihu ukončete přízi a nově si ji navažte v některém zadním rohu sedla, aby se Vám netvořil šev v přední části.  Háčkujte další řady až do potřebné šíře sedla a poté spojíte tak, jak jsem popsala v řadě 19.

21. řada: Přízi si navážeme v podpaží. Najdeme si 2 sloupky z předchozí řady, které jsme háčkovali do řetízkových oček ze spojení sedla a do prvního následujícího očka si protáhneme přízi a uháčkujeme 2ŘO jako náhradu za první DS. Dále háčkujeme 2ŘO nad dvěma sloupky nad spojením sedla a dále DS do DS až do druhého podpaží. Tam opět uháčkujeme 2ŘO nad 2 sloupky háčkovanými nad spojením sedla a pokračujeme DS do DS až do konce, kde spojíme PO s 2. očkem náhrady. Otočíme

22. řada: Uháčkujeme 2ŘO jako náhradu za první DS, Dále DS do DS až do podpaží na druhé straně, kde uháčkujeme 2ŘO nad 2ŘO z předchozí řady. Dále DS do DS až do podpaží , kde uháčkujeme 2ŘO nad 2ŘO z předchozí řady a spojíme PO s 2. očkem náhrady. Otočíme

Řady 23 - 27 háčkujeme jako řady 21 a 22.

28. řada:  Uháčkujeme PO do vedlejšího DS z předchozí řady a uháčkujeme 2ŘO jako náhradu za první DS. Tímto jsme přeskočili první sloupek. Pokračujeme DS do DS až do druhého podpaží. Tam uháčkujeme poslední DS do předposledního DS před 2ŘO z předchozí řady a uháčkujeme 4ŘO. Přeskočíme 1 DS z předchozí řady a od následujícího háčkujeme DS do DS až do podpaží. Tady opět skončíme v předposledním DS před ŘO a uháčkujeme 4ŘO a spojíme PO s náhradou. Otočíme.

29. řada: Uháčkujeme 2ŘO jako náhradu za první DS, dále uháčkujeme 4ŘO nad 4ŘO z předchozí řady, dále DS do DS až do protilehlého podpaží, kde uháčkujeme 4ŘO nad 4ŘO z předchozí řady a doháčkujeme DS do DS až do konce, kde spojíme PO s náhradou. Otočíme.

Řady 30 - 34 budeme háčkovat obdobně jako řady 21 a 22, které střídáme dle otáčení práce a místo 2ŘO na bocích háčkujeme 4ŘO.

35. řada: Uháčkujeme PO do předchozího DS. Tím se posuneme o jeden sloupek zpět. Uháčkujeme 2ŘO jako náhradu za 1. DS a dále 6ŘO nad 4ŘO z předchozí řady. První DS vynecháme a dále háčkujeme DS do DS až na druhý bok. Zde skončíme v předposledním sloupku a uháčkujeme 6ŘO nad 4ŘO z předchozí řady. První DS vynecháme a dále háčkujeme DS do DS až do konce a spojíme s 2. očkem náhrady PO.

Řady 36 - 41 háčkujeme stále stejným způsobem s 6ŘO.

42. řada: Háčkujeme stále stejně, ale bez vynechání sloupků před průstřihem budeme háčkovat vždy 7ŘO místo 6ti.

43. - 44. řada: Budeme háčkovat 8ŘO v průstřihu.

45. řada: 9ŘO v průstřihu,

46. - 47. řada: 10ŘO v průstřihu.

48. řada: 11ŘO v průstřihu.

49. -50. řada: 12ŘO v průstřihu.

51. řada: 13ŘO v průstřihu.

Konečný počet řad upravte podle svých potřeb. Počítejte s tím, že je pravděpodobné, že se Vám Tričko trochu vytáhne.

Schéma bočního průstřihu

Poslední dvě řady háčkujeme na předním a na zadním díle zvlášť, nespojujeme v průstřihu. Na obou dílech háčkujeme stejně

52. řada: Uháčkujeme 3ŘO jako náhradu za 1. DS, dále DS do DS. Na konci předního dílu v posledních 2DS z poslední řady uháčkujeme SDS.

53. řada: Uháčkujeme 3ŘO jako náhradu za 1. DS, dále DS do DS. Do posledních dvou sloupků v řadě uháčkujeme SDS. Náhradu z předchozí řady nepočítáme, neháčkujeme do ní.

54. řada: Zakončujeme řadou KS. Uháčkujeme 1ŘO jako náhradu za 1. DS. Dále háčkujeme KS do DS a na konci do SDS.

Obháčkování rukávů a výstřihu

Na závěr provedeme obháčkování výstřihu a rukávů. Budeme háčkovat vždy jednu řadu krátkých sloupků. Háčkujeme vždy KS do DS. Pokud háčkujeme třeba ve výstřihu do DS po jeho výšce, háčkujeme 2-3KS do DS a 2-3KS do náhrady. Toto si musíte upravit podle svého utahování, aby se práce nestahovala a ani nevlnila.

A máme hotovo!

Pracovní schémata:

Věřím, že se Vám dílo podařilo!

Budu ráda, když mě označíte na sociálních sítích, abych se mohla na Vaše díla podívat.

Návod jsem zpracovala podle mého stylu utahování, háčkování a pro daný háček a přízi. 

Návod můžete volně šířit pouze odkazem na tyto stránky! www.zivotnahacku.cz

Používejte pouze pro vlastní potřebu.