Svetřík Autumn Rose

22.10.2022

Moje princezna si už zvykla, že maminka doma hodně háčkuje a že klubíčka a háčky jsou doslova na každém jejím kroku. A když za mnou přijde, že by chtěla taky něco od maminky uháčkovat, je to pro mě ta největší pochvala. Většinou chce točivé šatičky, ale teď na podzim jsme spolu vymyslely tenhle svetřík, nebo spíš svetrové šatičky. A tak jsou tady a prý se moc líbí.

Vybraly jsme decentnější růžovofialovou a já pak po dlouhém vymýšlení tenhle hrubý vzoreček se svislými proužky. Svetříky v podobném střihu a vzoru jsem teď viděla v obchodech, tak jsem se nechala inspirovat.

Musím Vás předem varovat, protože i když jde o svetřík nebo šatičky ve velikosti 110/116, bude to přibývat pomalu právě kvůli vzorečku s reliéfními a kříženými sloupky. Budete tak potřebovat i více materiálu. Já si tentokrát vybrala přízi Baby Cotton od Yarnart ve složení 50% bavlna a 50% polyakryl. Tato příze má neskutečnou barevnici a příze samotná jemný lesk, který mě právě zaujal a svetřík díky němu vypadá opravdu luxusně. Příze je tenoučká a příjemná na dotek, vzoreček na ní krásně vyniknul a princezny ho unosí na jaře a na podzim, možná v teplejší zimě.


NÁVOD

OBTÍŽNOST: pro mírně pokročilé
PŘÍZE: YarnArt Baby Cotton, odstín 419, já nakoupila na www.alliobchod.cz
MATERIÁL: 50% bavlna, 50% akryl
SPOTŘEBA: 7 klubíček 50g/165 m
VELIKOST: 110/116
HÁČKY: 2,5  

Svetřík začneme háčkovat od obdélníkového sedla, budeme háčkovat po řadách tam a zpět, budeme otáčet a postupně přidávat v rozích. U dětí musíme dbát na to, aby jim počátečním řetízkem pohodlně prošla hlava. Postupně přidáváme řady a průběžně dítěti sedlo zkoušíme nebo porovnáváme s jiným svetříkem v dané velikosti. Doporučuji vždy sedlo sepnout spínacím špendlíkem a vyzkoušet, zda v podpaží netáhne. Po spojení sedla budeme pokračovat v háčkování po řadách a budeme otáčet. Takto budeme háčkovat do požadované délky. Pak spodní hranu olemujeme podobným vzorečkem. Na sedlo naháčkujeme rukávy a budeme je postupně mírně zužovat a u zápěstí opět olemujeme. Nakonec budeme naháčkovávat olemování výstřihu. V tomto kroku budeme háčkovat více řad, postupně ubírat a proto budeme muset průběžně zkoušet, zda hlava pohodlně projde.

VZOREČEK

Na svetr jsem vybrala hutný strukturovaný vzoreček, který se skládá vždy ze dvou reliéfních dlouhých sloupků a dvou křížených dlouhých sloupků, které pravidelně střídáme na celém svetru. Práci po každé řadě otáčíme, abychom dosáhli opravdu svislých pruhů.

Vzoreček reliéfy a křížky

Po řadách střídáme vždy PRDS a ZRDS, podle toho, jak práci otáčíme. Proužky z reliéfních sloupků nám budou vycházet vždy na lícové straně. Při háčkování dáváme pozor, abychom vždy správně určili lícovou stranu a vzoreček navazoval na všech částech.

Zkratka KDS (křížené dlouhé sloupky) v tomto případě označuje dvojici dlouhých překřížených sloupků. 1KDS = 2DS. Při háčkování KDS háčkujeme vždy první DS do druhého očka a druhý DS do prvního očka. KDS vždy střídáme s jedním obyčejným DS. Vzor háčkujeme vždy nad sebou. KDS do KDS a DS do DS. 

2. řada: Uháčkujeme 2ŘO jako náhradu a dále 2DS. Náhradu nepočítáme do vzorečku. Dále uháčkujeme KDS (nejprve uháčkujeme DS do 2. očka a poté DS do 1. očka). Dále střídáme vždy 2DS a KDS do konce řady a otočíme.

3. řada: Uháčkujeme 2 ŘO jako náhradu. Dále 2x PRDS do DS z předchozí řady a KDS do KDS z předchozí řady. Dále střídáme a na konci řady otočíme.

4. řada: Uháčkujeme 2ŘO jako náhradu za DS. Dále háčkujeme 2x ZRDS do PRDS z předchozí řady. Následuje KDS a střídáme až do konce řady. Otočíme.

5. řada: Uháčkujeme 2ŘO jako náhradu. Dále háčkujeme 2x PRDS do ZRDS z předchozí řady. Následuje KDS a střídáme do konce řady. Otočíme.

Zužování

Zužovat budeme vždy rovnoměrně po obou stranách náhrady. V každé řadě vynecháme jedno místo ve vzorečku.

3. řada: Uháčkujeme 2ŘO jako náhradu za DS, dále střídáme 2DS a KDS až do konce řady a spojíme PO s náhradou. Přeskočíme 1. DS z KDS v předchozí řadě a do 2. uháčkujeme DS. Dále háčkujeme 2x PRDS do DS a KDS do KDS. Střídáme do konce řady. Na konci vynecháme poslední DS a spojíme PO s náhradou. Otočíme.

4. řada: Uháčkujeme 2ŘO jako náhradu za DS. Dále Přeskočíme PRDS z předchozí řady a háčkujeme rovnou KDS do KDS a střídáme s 2x ZRDS do PRDS. na konci řady přeskočíme poslední DS a spojíme PO s náhradou. Otočíme.

Nyní jsme rozšířili o 2 místa na každé straně náhrady a vzorek nám opět vychází.

5. řada: Uháčkujeme 2ŘO jako náhradu za DS. Vynecháme 1. ZRDS z předchozí řady a do 2. uháčkujeme PRDS. Dále střídáme KDS do KDS a 2x PRDS do ZRDS až do konce řady. Na konci řady uháčkujeme do 1. DS z KDS uháčkujeme DS, poslední očko vynecháme a spojíme s náhradou. Otočíme.

6. řada: Uháčkujeme 2ŘO jako náhradu za DS, vynecháme DS z předchozí řady a háčkujeme 2x ZRDS do PRDS a střídáme s KDS až do konce řady. Na konci řady vynecháme poslední PRDS v předchozí řadě a spojíme s náhradou. Otočíme.

POSTUP

Nejprve si určíme délku řetízku pro začátku sedla. Vzoreček musí být na všech dílech dělitelný číslem 4 a 2 očka pro symetrii vzoru. Pro přední a zadní díl budeme vzor opakovat 6x plus 2 očka (6 x 4 + 2) a pro boční díly budeme vzor opakovat 4x plus 2 očka (4 x 4 + 2), dále přidáme 4 očka za každý roh:

2 x (6 x 4 + 2) + 2 x (4 x 4 + 2) + 4 = 92

Jak na jinou velikost výstřihu?

U dětí musíme vždy zkontrolovat, že je počáteční řetízek dostatečně dlouhý, aby dítěti snadno prošla hlava. Pokud je řetízek moc volný, uberte v jednotlivých dílech po jednom opakování vzoru (4 očka). Ubírejte vždy v obou bočních dílech nebo v předním i zadním díle, případně ve všech čtyřech dílech zároveň.

Pokud je řetízek příliš krátký, budeme v jednotlivých dílech přidávat po jednom opakování vzoru (4 očka). Budeme přidávat zároveň v obou bočních dílech nebo v předním i zadním díle, případně ve všech dílech zároveň.

Jak na jinou velikost svetříku?

Pokud budeme potřebovat jinou velikost, uháčkujeme jiný počet řad sedla. Pro větší velikost budeme háčkovat více řad sedla, pro menší méně řad. Sedlo průběžně spínáme špendlíky a dáváme dítěti vyzkoušet, případně pravidelně porovnáváme s jiným kouskem oblečení. Také můžeme při spojování v podpaží přidat několik řetízkových oček, ale vždy tak, aby to sedělo do vzoru. Případně můžete přidat řetízková očka při spojování v podpaží. Já spojila pomocí 2ŘO, ale můžete přidat i 6 nebo 10. Doporučuji ale spíše upravit počet řad.

1. řada: Uháčkujeme 92 ŘO a otočíme. Nespojujeme!

Obyčejný nebo pružný řetízek?

Já osobně preferuji klasický pevný řetízek z řetízkových oček. Vyhovuje mi, že je výstřih pevnější a tolik se nepovoluje. Pokud ale preferujete pružný řetízek, použijte klidně ten. Obě možnosti jsou správně.

2. řada: Uháčkujeme 3ŘO jako náhradu za DS, dále háčkujeme roh DS 2ŘO DS ŘO do prvního očka. Dále háčkujeme do oček řetízku vždy 2x ŘO a 1x KDS a střídáme, dokud nebudeme mít 6 opakování vzoru, poté po 6. KDS uháčkujeme ještě 2x DS a do dalšího očka roh (ŘO DS 2ŘO DS ŘO). Opět střídáme 2DS a KDS dokud nebudeme mít 4 opakování vzoru, po 4. KDS uháčkujeme opět 2x DS a roh (ŘO DS 2ŘO DS ŘO). Budeme střídat 2x DS a KDS, dokud nebudeme mít 6 opakování vzoru. Po 6. KDS uháčkujeme ještě 2x DS, následuje roh (ŘO DS 2ŘO DS ŘO), a opět 4x zopakujeme vzor. Na konci uháčkujeme 2x DS a spojíme PO s náhradou. Nyní jsme spojili výstřih s zkontrolujeme, zda ho nikde nemáme přetočený. Pomocí PO do DS rohu a PO pod 2ŘO v rohu se dostaneme do středu rohu pro začátek další řady. Otočíme.

Schéma začátku sedla

3. řada: Uháčkujeme 2ŘO jako náhradu za DS a dále ŘO. Nyní uháčkujeme DS pod ŘO v předchozí řadě. Nyní budeme háčkovat vždy 2x PRDS do DS z předchozí řady a budeme střídat s KDS do KDS. Střídáme až k dalšímu rohu, kde uháčkujeme DS pod ŘO a dále háčkujeme roh (ŘO DS 2ŘO DS ŘO) do rohu. Opět pod ŘO v předchozí řadě uháčkujeme DS a pokračujeme ve střídání 2x PRDS do DS a KDS do KDS. U třetího rohu opět DS pod ŘO, roh (ŘO DS 2ŘO DS ŘO) do rohu a DS pod ŘO. Opět střídáme 2x PRDS a KDS, u čtvrtého rohu pak opět DS pod ŘO, roh (ŘO DS 2ŘO DS ŘO)  a DS pod ŘO. Vzor 2x PRDS a KDS střídáme až ke konci řady. Na konci uháčkujeme DS pod ŘO a do prvního rohu k náhradě háčkujeme roh (ŘO DS 2ŘO DS) a spojíme PO s náhradou. Otočíme.  

4. řada: Nejprve uháčkujeme PO do DS rohu a PO pod 2ŘO rohu, abychom se dostali do středu rohu. Nyní uháčkujeme 2ŘO jako náhradu za DS. K náhradě doháčkujeme roh (DS 2ŘO DS ŘO) a pokračujeme vzorem. Pod ŘO a do DS z předchozí řady uháčkujeme KDS, dále budeme háčkovat 2x ZRDS do PRDS a opět budeme střídat mezi sebou. Reliéfní sloupky na sebe musí navazovat na lícové straně. Doháčkujeme k rohu a zde uháčkujeme do DS a pod ŘO z předchozí řady KDS. Následuje roh (ŘO DS 2ŘO DS ŘO) a opět pod ŘO a do DS háčkujeme KDS, dále střídáme 2x ZRDS do PRDS a KDS do KDS. Před rohem uháčkujeme do DS a pod ŘO KDS, roh (ŘO DS 2ŘO DS ŘO) a opět pod ŘO a do DS háčkujeme KDS. Střídáme až ke čtvrtému rohu, kde háčkujeme do DS a pod ŘO KDS, roh (ŘO DS 2ŘO DS ŘO) a pod ŘO a do DS KDS. Střídáme se ZRDS až do konce řady. Na konci řady uháčkujeme do DS a pod ŘO KDS, uháčkujeme ŘO a spojíme s náhradou. Pomocí 2PO do DS rohu a pod ŘO se přesuneme do středu. Otočíme.

5. řada: Uháčkujeme 2ŘO jako náhradu za DS a dále ŘO. Pod ŘO z předchozí řadě uháčkujeme DS. Dále budeme střídat KDS do KDS a 2x PRDS do ZRDS. Střídáme až k druhému rohu, kde háčkujeme DS pod ŘO, roh (ŘO DS 2ŘO DS ŘO) a DS pod ŘO a opět střídáme KDS a 2PRDS. U třetího rohu  opět DS pod ŘO, roh (ŘO DS 2ŘO DS ŘO) a DS pod ŘO, pokračujeme ve vzoru KDS do KDS a 2x PRDS do ZRDS. U čtvrtého rohu postupujeme stále stejně a háčkujeme DS pod ŘO. roh (ŘO DS 2ŘO DS ŘO) a DS pod ŘO. Opakujeme vzor střídání KDS a 2PRDS až do konce řady. U prvního rohu háčkujeme DS pod ŘO a k náhradě roh (ŘO DS 2ŘO DS) a PO spojíme s náhradou. Otočíme.

6. řada: Nejprve uháčkujeme PO do DS rohu a PO pod 2ŘO rohu, abychom se dostali do středu rohu. Nyní uháčkujeme 2ŘO jako náhradu za DS. K náhradě doháčkujeme roh (DS 2ŘO DS ŘO) a pokračujeme vzorem. Uháčkujeme DS pod ŘO a ZRDS do DS z předchozí řady. Následuje vzor, kde střídáme KDS do KDS a 2x ZRDS do PRDS. U dalšího rohu háčkujeme ZRDS do DS z předchozí řady, DS pod ŘO, druhý roh (ŘO DS 2ŘO DS ŘO), DS pod ŘO a ZRDS do DS. Dále střídáme KDS a 2ZRDS až ke třetímu rohu. Tam háčkujeme ZRDS do DS, DS pod ŘO, roh (ŘO DS 2ŘO DS ŘO), DS pod ŘO a ZRDS do DS. Opět střídáme KDS a 2ZRDS ke čtvrtému rohu, kde opět pokračujeme ZRDS do DS, DS pod ŘO, roh (ŘO DS 2ŘO DS ŘO) a DS pod ŘO a ZRDS do DS. Pokračujeme vzorem až ke konci řady, kde opět ZRDS do DS, DS pod ŘO, dále ŘO a spojíme PO s náhradou. Dále se pomocí 2PO do DS rohu a pod 2ŘO přeneseme do středu rohu. Otočíme.

7. řada: Háčkujeme obdobně jako řadu 3.

8. - 17. řada: Opakujeme řady 4 - 7.

Schéma přidávání v sedle a spojení sedla

18. řada: V této řadě budeme spojovat sedlo. Uháčkujeme 2ŘO jako náhradu za DS. Pod 2ŘO v rohu a do rohového DS uháčkujeme KDS. Dále pokračujeme na zadním díle, kde uháčkujeme DS pod ŘO a ZRDS do DS z předchozí řady. Dále háčkujeme podle vzoru a střídáme KDS a 2x ZRDS do PRDS. u dalšího rohu pak háčkujeme ZRDS do DS, DS pod ŘO a pokračujeme KDS do DS rohu a pod 2ŘO ve středu rohu. Nyní uháčkujeme 2ŘO a následující KDS uháčkujeme až do dalšího rohu, kde KDS háčkujeme pod  2ŘO ve středu rohu a DS rohu, a spojíme tak rohy sedla, aby vznikl prostor pro rukávy. Dále háčkujeme DS pod ŘO, ZRDS do DS a na předním díle háčkujeme vzor KDS do KDS a ZRDS do PRDS. u čtvrtého rohu háčkujeme obdobně, ZRDS do DS, DS pod ŘO a KDS do DS rohu a pod 2ŘO. Uháčkujeme 2ŘO a spojíme PO s náhradou. Otočíme.

19. řada: Uháčkujeme 2ŘO jako náhradu za DS a dále pokračujeme 2x DS do ŘO ze spojení sedla v předchozí řadě. Nyní budeme háčkovat KDS do KDS a 2x PRDS do ZRDS a takto střídáme až k dalšímu spojení v podpaží. Uháčkujeme 2x DS do ŘO v předchozí řadě a opět budeme střídat KDS do KDS a 2x PRDS do ZRDS. Na konci spojíme PO s náhradou a otočíme.

Jak je to s náhradou ve vzorečku?

U některých vzorků můžeme náhradu na začátku řady započítávat do řady, u jiných vzorků je lepší pracovat s ní zvlášť. U tohoto vzorku je lepší, pokud náhradu nebudeme do vzoru započítávat.

Kolik oček by měla mít náhrada?

Vždy záleží jaký sloupek nebo prvek chcete nahradit. Je to individuální a upravte si to dle sebe a svého utahování. Já nahrazuji krátký sloupek 1 ŘO, polodlouhý sloupek 1 - 2 ŘO, dlouhý sloupek 2-3 ŘO, reliéfní dlouhý sloupek 2 ŘO, dlouhý sloupek při rozšiřování třeba na kraji šátku 3-4 ŘO a dvakrát nahozený dlouhý sloupek 4 ŘO.

20. řada: Uháčkujeme 2ŘO jako náhradu za DS a pokračujeme vzorem KDS do KDS a 2x ZRDS do PRDS. Na konci spojíme PO s náhradou a otočíme.

21. řada: Uháčkujeme 2ŘO jako náhradu za DS a pokračujeme vzorem 2x PRDS do ZRDS a KDS do KDS. Na konci spojíme PO s náhradou a otočíme.

22. - 45. řada: Střídáme řady 20 a 21 až do požadované délky.

SPODNÍ LEM

46. řada: Uháčkujeme 2ŘO jako náhradu za DS a dále háčkujeme do KDS z předchozí řady 2SDS (2 sháčkované dlouhé sloupky). Následně háčkujeme 2x ZRDS do PRDS a takto střídáme 2ZRDS a 2SDS až do konce řady. Spojíme PO s náhradou a otočíme.

Schéma spodního lemu

47. řada: Uháčkujeme 2ŘO jako náhradu za DS. Dále budeme pokračovat 2x PRDS do ZRDS a 1 ZRDS do 2SDS z předchozí řady. Střídáme až do konce řady, spojíme PO s náhradou a otočíme.

48. řada: Uháčkujeme 2ŘO jako náhradu za DS. Dále budeme háčkovat PRDS do ZRDS a 2x ZRDS do PRDS. Na konci řady spojíme PO s náhradou a otočíme.

49. řada: Uháčkujeme 2ŘO jako náhradu za DS. Budeme střídat 2x PRDS do ZRDS a ZRDS do PRDS. Střídáme do konce řady, spojíme PO s náhradou a otočíme

50. - 51. řada: Háčkujeme jako řady 48 a 49.

RUKÁVY

Přízi si navážeme v podpaží, v místě, kde máme uháčkované 2DS ve spojení podpaží. Dbáme na to, abychom začali háčkovat proti směru poslední řady sedla. Budeme háčkovat tak, aby nám navazoval vzor podle sedla.

1. řada: Uháčkujeme 2ŘO jako náhradu za DS, dále háčkujeme 2x PRDS do DS z řady 19. Nyní budeme háčkovat KDS pod ŘO a do DS, následují 2DS pod 2ŘO v rohu v řadě 18. Do následujícího DS rohu a pod ŘO uháčkujeme KDS. Následně uháčkujeme PRDS do DS a DS pod ŘO. Dále střídáme KDS do KDS a 2x PRDS do ZRDS. Háčkujeme takto až do konce, kde zrcadlově jako na začátku háčkujeme DS pod ŘO, PRDS do DS, pod ŘO a do DS rohu háčkujeme KDS, 2DS pod ŘO rohu a KDS do DS a pod ŘO. spojíme PO s náhradou. Otočíme. V této řadě zejména v místě spojení sedla háčkujeme tak, aby nám vzor navazoval přímo v podpaží a následně na vzoru sedla. Části, kde jsou rohy z předchozích řad můžeme vzor upravit podle toho, jak utahujeme, ale tak, aby nám to navázalo na vzor v boční části sedla. Je to individuální.

2. řada: Uháčkujeme 2ŘO jako náhradu za DS. Dále háčkujeme KDS do KDS a 2x ZRDS do DS, následně střídáme vždy KDS do KDS a 2x ZRDS do PRDS (alt. do DS). Střídáme až do konce řady, kde spojíme PO s náhradou. Otočíme.

3. řada: Uháčkujeme 2ŘO jako náhradu za DS, dále háčkujeme 2x PRDS do ZRDS a KDS do KDS. Na konci řady spojíme PO s náhradou.

4. řada: Uháčkujeme 2ŘO jako náhradu za DS. Háčkujeme KDS do KDS a 2x ZRDS do PRDS. Na konci řady spojíme PO s náhradou.

5. řada: Uháčkujeme 2ŘO jako náhradu za DS. Dále vynecháme 1. ZRDS z předchozí řady a do 2. uháčkujeme PRDS. Dále pokračujeme vzorem KDS do KDS a 2x PRDS do ZRDS. Na konci řady uháčkujeme DS do předposledního očka (do 1. očka KDS), poslední vynecháme a spojíme PO s náhradou.

6. řada: Uháčkujeme 2ŘO jako náhradu za DS. Dále vynecháme DS z předchozí řady a rovnou háčkujeme 2x ZRDS do PRDS, střídáme s KDS. Na konci řady vynecháme PRDS v předchozí řadě a spojíme PO s náhradou.

7. řada: Uháčkujeme 2ŘO jako náhradu za DS. Háčkujeme KDS do KDS a 2x PRDS do ZRDS, střídáme a na konci řady spojíme PO s náhradou. Otočíme.

8. řada: Uháčkujeme 2ŘO jako náhradu za DS. Háčkujeme 2x ZRDS do PRDS a KDS do KDS, střídáme a na konci řady spojíme PO s náhradou a otočíme.

9. - 10. řada: Háčkujeme jako řady 7 a 8.

11. řada: Uháčkujeme 2ŘO jako náhradu za DS. Dále vynecháme 1. očko v KDS a do druhého uháčkujeme DS. Dále háčkujeme 2x PRDS do ZRDS a střídáme s KDS do KDS do konce řady. Na konci řady vynecháme poslední ZRDS a spojíme PO s náhradou. Otočíme.

12. řada: Uháčkujeme 2ŘO jako náhradu za DS. Vynecháme PRDS z předchozí řady a pokračujeme střídáním KDS do KDS a 2x ZRDS do PRDS. Na konci řady vynecháme poslední DS a spojíme PO s náhradou. Otočíme.

13. řada: Uháčkujeme 2ŘO jako náhradu za DS. Dále háčkujeme 2x PRDS do ZRDS a KDS do KDS. Na konci spojíme PO s náhradou a otočíme.

14. - 40. řada: Háčkujeme obdobně jako řady 2 - 13. Po dalším zužování jsem začala prodlužovat interval mezi dalším zúžením, takže místo 4 řad bez zužování nejprve 6 a následně 8.

LEM RUKÁVU

V závislosti na tom, jak často jste v rukávu zužovali, se může stát, že Vám střídání KDS a RDS vyjde opačně. Nevadí, přizpůsobte to tomu, jak Vám to vychází tak, aby vzor navazoval.

41. řada: Uháčkujeme 2ŘO jako náhradu za DS. Dále háčkujeme 2x PRDS do ZRDS, dále 2SDS do KDS. Nyní uháčkujeme 2 SPRDS a opět 2SDS do KDS. Takto střídáme do konce řady a otočíme.

Schéma lemu na rukávu

42. řada: Uháčkujeme 2ŘO jako náhradu za DS. Budeme háčkovat ZRDS do SPRDS, dále PRDS do SDS, dále 2x ZRDS do PRDS, a opět PRDS do SDS. Takto střídáme do konce řady, spojíme PO s náhradou a otočíme.

43. řada: Uháčkujeme 2ŘO jako náhradu za DS. Dále háčkujeme 2x PRDS do ZRDS, ZRDS do PRDS, PRDS do ZRDS a ZRDS do PRDS. Střídáme až do konce řady, spojíme PO s náhradou.

44. řada: Uháčkujeme 2ŘO jako náhradu za DS. Dále háčkujeme ZRDS do PRDS, PRDS do ZRDS, 2x ZRDS do PRDS a PRDS do ZRDS. Střídáme do konce řady a spojíme PO s náhradou.

45. řada: Uháčkujeme 2ŘO jako náhradu za DS. Uháčkujeme 2SPRDS do ZRDS, dále ZRDS do PRDS, PRDS do ZRDS a ZRDS do PRDS. Střídáme do konce řady a spojíme PO s náhradou.

46. řada: Uháčkujeme 2ŘO jako náhradu za DS. Uháčkujeme ZRDS do PRDS, PRDS do ZRDS, ZRDS do SPRDS a PRDS do ZRDS. Na konci spojíme PO s náhradou.

LEM VÝSTŘIHU

Nyní budeme naháčkovávat lem výstřihu. Přízi si navážeme tam, kde máme náhradu v rohu. Budeme pravidelně zkoušet, aby dítěti pohodlně prošla hlava,

1. řada: Uháčkujeme 2ŘO jako náhradu za DS. Dále uháčkujeme 2SPRDS do obou DS z rohu. Dále budeme háčkovat vzor 2x PRDS do DS a 2SDS do KDS. V rozích vždy uháčkujeme 2SPRDS. Na konci řady spojíme PO s náhradou. Otočíme.

Schéma lemu výstřihu

2. řada: Uháčkujeme 2ŘO jako náhradu za DS. Dále háčkujeme 2x ZRDS do PRDS a PRDS do SDS. Takto střídáme. v rozích háčkujeme PRDS do 2SPRDS. Na konci řady spojíme PO s náhradou. Otočíme.

3. řada: Uháčkujeme 2ŘO jako náhradu za DS. Dále háčkujeme vzor 2x PRDS do ZRDS a ZRDS do PRDS. Takto střídáme do konce řady a spojíme PO s náhradou. Otočíme.

4. řada: Uháčkujeme 2ŘO jako náhradu za DS. Pokračujeme 2x ZRDS do PRDS a PRDS do ZRDS. Na konci řady spojíme PO s náhradou. Otočíme.

5. řada: Uháčkujeme 2ŘO jako náhradu za DS. pokračujeme 2x PRDS do ZRDS a ZRDS do PRDS. Na konci spojíme PO s náhradou.

Ukončíme a zapošijeme všechny konce.

A máme hotovo!

PRACOVNÍ SCHÉMATA

Věřím, že se Vám dílo podařilo!

Budu ráda, když mě označíte na sociálních sítích, abych se mohla na Vaše díla podívat.

Návod jsem zpracovala podle mého stylu utahování, háčkování a pro daný háček a přízi.

Návod můžete volně šířit pouze odkazem na tyto stránky! www.zivotnahacku.cz

Používejte pouze pro vlastní potřebu.