Sukně Zig Zag

08.10.2022

Dnes pro Vás nemám žádnou horkou novinku, ale návod na jednoduchou, ale zajímavou Zig Zag sukýnku. Tuhle jsem si uháčkovala už v létě a nosila v horkých dnech k vodě, ale díky materiálu z kombinace bavlny a akrylu, ji unosíte určitě i na jaře a na podzim. Stačí si pod ní vzít teplejší punčochy, zvolit nějaké klubíčko v podzimních barvách a uděláte s ní spoustu parády i v chladnějších dnech.

Kromě téhle sukýnky se podíváme i na můj oblíbený cikcak vzoreček, který v různých obměnách užijete nejen na sukně, ale i na šaty, halenky, šály, deky a určitě mnoho dalšího. Jeho kouzlo je hlavně v tom, že u duhových klubíček opticky ještě více propojí jednotlivé přechody barev. Pokud se necítíte dobře ve vodorovných pruzích a to ani u jemných přechodů duhových klubíček, tak cikcak vzoreček je ideální volba. Další výhodou je, že způsob rozšiřování a zužování Vám pomůže vytvarovat modely přesně tak, jak chcete.

Tento návod je velmi univerzální, takže díky němu vytvoříte sukni přesně podle svého. Buď mini jako mám já, která trochu připomíná skládanou tenisovou sukýnku, tak třeba i maxisukni. Podle toho, jak moc budete rozšiřovat můžete mít sukni kolovou, ale i rozšířenou jen trochu nebo rovnou i upnutou. 

NÁVOD

OBTÍŽNOST: pro začátečníky
PŘÍZE: YarnArt Flowers č. 273, já nakupuji v www.alliobchod.cz
MATERIÁL: 55% bavlna, 45% polyakryl
SPOTŘEBA: cca 800 m z klubíčka 250g/1000m pro mini délku
VELIKOST: 38
HÁČKY: 2,5  
DALŠÍ MATERIÁL: Pletená guma, kupovala jsem u www.bubulakovo.cz

Nejprve začneme přípravou pletené gumy, která tvoří základ sukýnky. Nejprve si naměříme potřebnou délku v pase nebo na bocích, podle toho, kde chceme mít sukni usazenou. Doporučuji naměřit gumu spíše trošku těsnější, protože vlivem váhy sukýnky se může trošku povolit, ale určitě by neměla škrtit. K naměřené délce přidáme na každé straně cca 1,5 - 2 cm na sešití a sešijeme k sobě. Při sešívání dbejte na to, že budeme háčkovat přímo do pletené gumy a tedy si vzniklý sešitý šev nebudeme přišívat ke zbytku gumy (případně můžeme až po dokončení sukně). Poté začneme háčkovat do pletené gumy. Pletenou gumu tvoří na okraji tenká gumička a pružná vlnovka s obloučky. Budeme háčkovat do každého obloučku, ne pouze za tenkou gumičku. Po první řadě dlouhých sloupků začneme se vzorem a budeme postupně rozšiřovat. Budeme háčkovat po řadách, řady budeme začínat náhradou a ukončovat pevným okem. Neotáčíme.

CIK CAK VZOEČEK

Cikcak vzor

Při háčkování cikcak vzorečku vycházíme z háčkování dlouhých sloupků a řetízkových oček. Ve špičkách háčkujeme skupinku 2DS 2ŘO 2DS a v "patě" přeskakujeme z každé strany 2DS. Právě tím dosáhneme toho klikatění.

4. řada: Přeskočíme 2DS z předchozí řady a uháčkujeme DS do 3. DS z předchozí řady a dále 2x DS do DS a následně střed (2DS 2ŘO 2DS ) do středových řetízkových ok z předchozí řady. Dále háčkujeme 3x DS do DS. Přeskočíme poslední 2DS z předchozí řady a první 2DS z dalšího opakování a do 3. DS háčkujeme opět jako v prvním opakování.

Rozšiřování

Rozšiřování u cikcak vzorečku probíhá tak, že v patě vzoru nevynecháváme 2 a 2 DS, ale pouze 1 a 1. Obvykle přidáváme stejně ve všech opakováních vzoru v řadě.

4. řada: Přeskočíme DS z předchozí řady a uháčkujeme DS do 2. DS z předchozí řady a dále 3x DS do DS a následně střed (2DS 2ŘO 2DS ) do středových řetízkových ok z předchozí řady. Dále háčkujeme 4x DS do DS. Přeskočíme poslední DS z předchozí řady a první DS z dalšího opakování a do 2. DS háčkujeme opět jako v prvním opakování.

Zužování

Zužování naopak u cikcak vzorečku probíhá ve špičce. Místo skupinky 2DS 2ŘO 2DS háčkujeme zmenšenou skupinku DS 2ŘO DS. Obvykle opět ubíráme stejně ve všech opakováních vzoru v řadě

4. řada: Přeskočíme 2DS z předchozí řady a uháčkujeme DS do 3. DS z předchozí řady a dále 2x DS do DS a následně zúžený střed (DS 2ŘO DS ) do středových řetízkových ok z předchozí řady. Dále háčkujeme 3x DS do DS. Přeskočíme poslední 2DS z předchozí řady a první 2DS z dalšího opakování a do 3. DS háčkujeme opět jako v prvním opakování. 

POSTUP

Pro daný vzor budeme potřebovat počet sloupků dělitelný číslem 8. Nezačínáme však háčkovat do řetízkových oček, ale přímo do "vlnek" v pletené gumě. Počet vlnek, který máme k dispozici jsme si určili sešitím gumy do kruhu. Doporučuji proto počet sloupků upravit na dělitelný 8 ke konci první řady. Jednoduše do některé vlnky uháčkujeme 2DS místo 1 DS nebo vlnku vynecháme, podle toho, jak to bude početně jednodušší.

1. řada: Přízi si navážeme do 1. vlnky a uháčkujeme 3ŘO jako náhradu za DS. Dále háčkujeme +DS do každé vlnky. Ke konci řady upravíme počet sloupků na dělitelný osmi. Uháčkujeme DS do poslední vlnky a spojíme PO s 3. očkem náhrady

Schéma založení vzoru a přecházení do dalších řad

2. řada: V této řadě si založíme vzor. Uháčkujeme ŘO a do stejného místa uháčkujeme KS a ŘO. Jedno očko vynecháme a uháčkujeme 2x DS do DS. Do následujícího DS uháčkujeme skupinku 2DS 2ŘO 2DS a dále opět 2x DS do DS, očko z předchozí řady vynecháme a do následujícího uháčkujeme KS. Od tohoto KS začínáme opět háčkovat ŘO,, očko vynecháme, 2x DS do DS, skupinku 2DS 2ŘO 2DS, 2x DS do DS, ŘO, očko vynecháme a do dalšího opět KS. Takto vzor opakujeme do konce řady. Měli bychom končit tím, že uháčkujeme ŘO nad posledním DS v řadě a spojíme PO s prvním KS v řadě.

3. řada: Nyní už budeme háčkovat samotný vzor. Budeme prvně rozšiřovat. Háčkujeme PO pod ŘO, PO do 1. DS a PO do 2. DS z předchozí řady. Nyní jsme se posunuli do 2. DS a zde uháčkujeme 2ŘO jako náhradu za DS. Dále háčkujeme 2x DS do DS až se dostaneme ke středu tohoto opakování vzoru a uháčkujeme skupinku středu 2DS 2ŘO 2DS a opět uháčkujeme 3x DS do DS. Nyní nám zbývají dvě očka na tomto opakování vzoru. Tyto 2DS z předchozí řady vynecháme a vynecháme zároveň i první 2DS z druhého opakování vzoru). Celkem tedy vynecháme 4 očka. Do 3. DS z předchozí řady u druhého opakování uháčkujeme DS a dále 2x DS do DS až ke středu druhého opakování, kde opět uháčkujeme skupinku středu 2DS, 2ŘO 2DS. Uháčkujeme 3x DS do DS a pokračujeme dále stejně na každém opakování vzoru.
Háčkujeme tedy vždy opakování vzoru, kdy 2DS vynecháme, 3x DS do DS, pod středová řetízková očka střed 2DS 2ŘO 2DS a dále 3x DS do DS a 2DS vynecháme. Na polovině jednoho opakování vzoru máme v řadě 5 DS.
Na konci řady spojíme poslední DS PO s náhradou.

4. - 5. řada: V této řadě pokračujeme stejně se vzorem bez přidávání. Pomocí 3 PO se přesuneme do 3.DS z předchozí řady. Uháčkujeme 2ŘO jako náhradu za DS, dále 2x DS do DS, pod středová ŘO háčkujeme skupinku středu 2DS 2ŘO 2DS a dále 3x DS do DS. Poslední 2DS z opakování vynecháme a zároveň první 2DS z následujícího opakování vzoru  Každé opakování vzoru tedy háčkujeme tak, že první 2DS vynecháme, dále 3x DS do DS, střed (2DS 2ŘO 2DS), 3x DS do DS a 2DS z předchozí řady vynecháme. Na polovině jednoho opakování máme v řadě 5 DS. Na konci řady spojíme poslední DS PO s náhradou. 

Schéma přidávání v jednotlivých řadách

6. řada: V této řadě budeme rozšiřovat. Pomocí 2 PO se přeneseme do 2. DS z předchozí řady a uháčkujeme 2ŘO jako náhradu za DS. Dále háčkujeme 3x DS do DS a pod středová ŘO střed (2DS 2ŘO 2DS), dále 4x DS do DS. Poslední DS z předchozí řady v tomto opakování vzoru vynecháme a vynecháme i 1. DS z následujícího opakování vzoru. Uháčkujeme 4x DS do DS, střed (2DS 2ŘO 2DS) a 4 x DS do DS a poslední DS v předchozí řadě opět vynecháme. Takto háčkujeme všechna opakování. Poslední DS spojíme PO s náhradou. Na polovině jednoho opakování máme v řadě 6 DS.

7. - 8. řada: Pomocí 3PO se přesuneme do 3. DS z předchozí řady a uháčkujeme 2ŘO jako náhradu za DS. Dále háčkujeme 3x DS do DS, střed (2DS 2ŘO 2DS) a 4x DS do DS. Poslední 2DS z tohoto opakování vynecháme a vynecháme i první 2DS z následujícího opakování v předchozí řadě. Háčkujeme 4x DS do DS, střed (2DS 2ŘO 2DS), 4x DS do DS a poslední dva DS vynecháme. Takto háčkujeme všechna opakování do konce řady a spojíme PO s náhradou. Na polovině jednoho opakování máme v řadě 6 DS.

9. řada: V této řadě budeme rozšiřovat. Pomocí 2 PO se přeneseme do 2. DS z předchozí řady a uháčkujeme 2ŘO jako náhradu za DS. Dále háčkujeme 4x DS do DS a pod středová ŘO střed (2DS 2ŘO 2DS), dále 5x DS do DS. Poslední DS z předchozí řady v tomto opakování vzoru vynecháme a vynecháme i 1. DS z následujícího opakování vzoru. Uháčkujeme 5x DS do DS, střed (2DS 2ŘO 2DS) a 5x DS do DS a poslední DS v předchozí řadě opět vynecháme. Takto háčkujeme všechna opakování. Poslední DS spojíme PO s náhradou. Na polovině jednoho opakování máme v řadě 7 DS.

10. - 11. řada: Háčkujeme obdobně jako řady 7 - 8.  Na polovině jednoho opakování máme v řadě 7 DS.

Délka sukně

Délka sukně je samozřejmě na Vás. Já zvolila délku mini a spotřebovala asi 800 m příze. Vy si můžete tímto způsobem uháčkovat buď stejnou jako mám já, delší nebo třeba úplně maxi. Počet řad je čistě na Vás. Doporučuji s narůstající délkou postupně méně a méně přidávat.

Šířka a rozšiřování sukně

I míra rozšiřování je samozřejmě na Vás. Tento vzoreček se hodí spíše na široké sukně, ale určitě byste s ním zvládly i sukni rovnou nebo upnutou. Pokud nechcete mít sukni kolovou, doporučuji nerozšiřovat v každé třetí řadě, ale třeba v každé páté, sedmé nebo postupně interval mezi přidáváním zvětšovat.

12. řada: V této řadě rozšiřujeme obdobně jako v řadě 9. Na polovině jednoho opakování máme v řadě 8 DS.

13. - 15. řada: Háčkujeme obdobně jako řady 7 - 8. Na polovině jednoho opakování máme v řadě 8 DS.

16. řada: V této řadě rozšiřujeme obdobně jako v řadě 9. Na polovině jednoho opakování máme v řadě 9 DS. 

17. - 18. řada: Háčkujeme obdobně jako řady 7 - 8. Na polovině jednoho opakování máme v řadě 9 DS.

19. řada: V této řadě rozšiřujeme obdobně jako v řadě 9. Na polovině jednoho opakování máme v řadě 10 DS.  

20. - 21. řada: Háčkujeme obdobně jako řady 7 - 8. Na polovině jednoho opakování máme v řadě 10 DS.

22. řada: V této řadě rozšiřujeme obdobně jako v řadě 9. Na polovině jednoho opakování máme v řadě 11 DS.   

23. - 24. řada: Háčkujeme obdobně jako řady 7 - 8. Na polovině jednoho opakování máme v řadě 11 DS.

25. řada: V této řadě rozšiřujeme obdobně jako v řadě 9. Na polovině jednoho opakování máme v řadě 12 DS.    

26. řada: Háčkujeme obdobně jako řady 7 - 8. Na polovině jednoho opakování máme v řadě 12 DS.

Přízi ukončíme a zapošijeme konce.

A máme hotovo!

Věřím, že se Vám dílo podařilo!

Budu ráda, když mě označíte na sociálních sítích, abych se mohla na Vaše díla podívat.

Návod jsem zpracovala podle mého stylu utahování, háčkování a pro daný háček a přízi.

Návod můžete volně šířit pouze odkazem na tyto stránky! www.zivotnahacku.cz

Používejte pouze pro vlastní potřebu.