Šaty Henny's Sunset

01.10.2022

S příchodem horšího počasí nastal čas přesedlat z letních plážových šatiček na něco trošku serióznějšího, co se hodí třeba i do kanceláře. A tak jsem začala přemýšlet o přiměřeně formálních, ale zároveň i přiměřeně barevných šatech, které bych unosila s tílkem a teplými punčochami do práce i do města. 

Procházela jsem svou syslírnu duhových klubíček a do oka mi padlo klubíčko s výrazně oranžovou a růžovou, které přecházelo do tyrkysové a petrolejové. Úplně jsem v něm viděla zářivé barvy podzimu a zároveň temné deštivé mraky. A tak jsem se mohla pustit do háčkování. Rozhodla jsem se pro svůj oblíbený véčkový výstřih, krátký rukáv a optické rozdělení na  vrchní část a sukni, která se mírně rozšiřuje.

NÁVOD

OBTÍŽNOST: pro mírně pokročilé
PŘÍZE: Čarovné klubíčko Magic Balls od Colorfullmade, Henny's Sunset 300g, 3 nitka, 1500m, nastaveno Čarovným klubíčkem Mountains 3 nitka, 4 odstíny, celkem asi 1800 m
MATERIÁL: 50% bavlna, 50% akryl
SPOTŘEBA: 300g/1500 m a 50g/250 m
VELIKOST: 38

HÁČKY: 2,5 

Šaty začneme háčkovat od sedla s véčkovým výstřihem. Doporučuji odmotat kousek první barvy pro obháčkování výstřihu krátkými sloupky. Prvně budeme spojovat výstřih, poté sedlo v podpaží. Doháčkujeme daný barevný přechod a od té chvíle budeme současně háčkovat trup i rukávy, postupně u každého barevného přechodu. Na rukávech budeme postupně zužovat a ubírat počet háčkovaných řad u každého odstínu. V oblastí pod prsy nebo v pase uháčkujeme řadu reliéfních sloupků, která opticky rozdělí šaty a tělo a sukni. V dalších řadách pak začneme sukni pozvolna rozšiřovat.

Jako vzorek jsem tentokrát zvolila křížené dlouhé sloupky střídané s jednoduchým dlouhým sloupkem.

Jak je to s utahováním, velikostí háčku a vytahováním?

Jako u všech ručních prací, i tady platí, že práce každého z nás bude trošku jiná v závislosti na tom, jak moc utahujeme a celkově na našem individuálním přístupu. Při háčkování oblečení z duhových klubíček na bází bavlny nebo bavlna/akryl doporučuji zvolit spíše menší háček nebo více utahovat, protože materiál se bude sám  o sobě trochu povolovat. Já sama háčkuji docela volně, 

proto jsem zvolila háček č. 2,5 (často na třínitku beru klidně i č. 2), aby nedocházelo k přílišnému vytahování vlivem volného háčkování.. Háčkovaná práce by neměla být příliš volná, jinak se vlivem nošení budou očka vytahovat a výsledné šaty budou delší a delší, ale ani příliš tvrdá. Pokud se Vám práce zdá jen trochu pevnější, nevadí, pravděpodobně po pár nošeních trošku změkne, protože materiál sám o sobě trochu povolí.

VZOREČEK

Křížené dlouhé sloupky:

Při háčkování KDS háčkujeme vždy první DS do druhého očka a druhý DS do prvního očka. KDS vždy střídáme s jedním obyčejným DS. Vzor háčkujeme vždy nad sebou. KDS do KDS a DS do DS.

Zkratka KDS (křížené dlouhé sloupky) v tomto případě označuje dvojici dlouhých překřížených sloupků. 1KDS = 2DS.

Křížené dlouhé sloupky mají větší spotřebu příze, protože jsou jednotlivé sloupky položeny šikmo a tak má výsledná řada menší výšku. Navíc jsou KDS pevnější a silnější než klasické DS, ale zároveň tenčí než třeba vzor s reliéfními dlouhými sloupky.


Rozšiřování

Při rozšiřování vzoru postupujeme ve dvou řadách.
1. řada: V první řadě zdvojíme mezi KDS jednoduchý DS.
2. řada: Ve druhé řadě uháčkujeme KDS nad KDS z předchozí řady. Dále uháčkujeme 1DS do 1. DS z předchozí řady. Nyní budeme háčkovat KDS tak, že 1. DS uháčkujeme do 2. DS z předchozí řady a 2. DS uháčkujeme do 1. DS z předchozí řady (do stejného DS jako máme uháčkovaný jednoduchý DS). Dále uháčkujeme jednoduchý DS do 2. DS z předchozí řady. Pokračujeme KDS do KDS.

Zužování

Při zužování vzoru postupujeme ve třech řadách. Zužujeme u rukávu vždy na začátku a na konci řady (po obou stranách náhrady).
1. řada: Uháčkujeme 2ŘO jako náhradu za DS. Dále přeskočíme 1. DS z KDS a do 2. DS z KDS z předchozí řady uháčkujeme DS. Dále háčkujeme DS do DS a KDS do KDS až do konce řady. U posledního KDS z předchozí řady uháčkujeme DS do 1. DS z KDS z předchozí řady a poslední očko vynecháme, spojíme PO s náhradou. otočíme
2. řada: Uháčkujeme 2ŘO jako náhradu za DS, dále přeskočíme DS z předchozí řady a háčkujeme rovnou DS do DS a dále KDS do KDS. Na konci řady uháčkujeme do předposledního DS DS a poslední DS z předchozí řady přeskočíme. Spojíme PO s náhradou a otočíme.

3. řada: Uháčkujeme 2ŘO jako náhradu za DS. Dále přeskočíme DS a háčkujeme rovnou KDS do KDS a DS do DS. Na konci řady uháčkujeme KDS, přeskočíme poslední DS a spojíme PO s náhradou. Otočíme.

POSTUP

Počet oček v sedle zjistíme následujícím výpočtem: Vzor musí být dělitelný číslem 3 a musí mít navíc jedno očko kvůli symetrii. Délka bočního dílu je 28 oček, což je 9 opakování vzoru, délka zadního dílu pak 37 oček, tj. 12 opakování vzoru. Počet opakování vzoru na zadním díle by měl být sudý. Dále přidáme 4 očka za každý roh sedla.

2 x (9 x 3 + 1) + (12 x 3+1) + 4 = 97

Schéma prvních řad sedla

1. řada: Uháčkujeme 97 ŘO. Otočíme.

2. řada: Do prvního očka uháčkujeme 3 ŘO jako náhradu za DS a DS a roh (ŘO DS 2ŘO DS ŘO). Dále do druhého očka háčkujeme DS a do následujících dvou KDS. Střídáme DS a KDS, dokud nebudeme mít 9 opakování vzoru. Do následujícího, 29. očka, uháčkujeme DS, do 30. očka roh (ŘO DS 2ŘO DS ŘO). Na zadním díle začínáme DS a pokračujeme střídáním KDS a DS. Uháčkujeme 12 opakování vzoru, dále DS a roh (ŘO DS 2ŘO DS ŘO). Obdobně háčkujeme druhý boční díl, začneme DS, dále střídáme s KDS. do 96. očka uháčkujeme DS a do 97. očka roh (ŘO DS 2ŘO DS ŘO) a 2DS. otočíme.

Jak na jinou hloubku výstřihu?

Pokud se Vám zdá výstřih příliš hluboký, můžete upravit počáteční počet oček. Hloubku véčkového výstřihu v tomto případě určuje počet řad, než se obě strany výstřihu spojí. Počet řad zase vychází z šířky zadního dílu sedla. Pokud budete chtít počet oček upravit, musíte dbát na zachování vzoru. Počet oček pro boční díly si můžete zvolit jako násobky čísla 3 s očkem navíc (3x + 1), pro zadní díl pak násobky šesti s očkem navíc (6x + 1). Při úpravách doporučuji udržet poměr zadního a bočního dílu přibližně 3:4.

Jak na jinou velikost šatů?

Pro většinu dospělých velikostí nám bude vyhovovat stejně velký výstřih. Počet oček tedy není potřeba upravovat a můžete začít háčkovat stejně jako já. Výslednou velikost upravíte mnohem lépe rozšiřováním sedla. Jednoduše uháčkujete větší počet řad sedla pro větší velikost a menší počet řad pro menší velikost. Doporučuju během háčkování často sedlo sepnout značkovači a vyzkoušet, jak sedí.

3. řada: Uháčkujeme 3ŘO jako náhradu za DS, dále DS do stejného místa. Dále háčkujeme DS do DS a DS pod ŘO z předchozí řady a roh (ŘO DS 2ŘO DS ŘO) do rohu z předchozí řady. Boční díl začneme uháčkováním DS pod ŘO a dále DS do DS a KDS do KDS. Doháčkujeme před druhý roh a uháčkujeme DS pod ŘO, následně roh (ŘO DS 2ŘO DS ŘO) do rohu a na zadním díle začínáme DS pod ŘO. Střídáme DS do DS a KDS do KDS. zadní díl končíme DS pod ŘO a roh (ŘO DS 2ŘO DS ŘO) do rohu. Pokračujeme druhým bočním dílem, kdy začneme DS pod ŘO, dále DS do DS a KDS do KDS a končíme DS pod ŘO. Uháčkujeme poslední roh (ŘO DS 2ŘO DS ŘO) do rohu a na předním díle DS pod ŘO, DS do DS a 2DS do 3. očka náhrady z předchozí řady. Otočíme.

4. řada: Uháčkujeme 3ŘO jako náhradu za DS, dále DS do stejného místa. pokračujeme uháčkováním 2x DS do DS a před rohem budeme háčkovat první KDS do DS  a pod ŘO z předchozí řady (1. DS háčkujeme pod ŘO a 2. DS do DS). Uháčkujeme roh (ŘO DS 2ŘO DS ŘO) do rohu a dále KDS pod ŘO a do DS z předchozí řady (1. DS do DS, 2. DS pod ŘO. Takto budeme vždy háčkovat KDS před a za rohem. Pokračujeme vždy DS do DS a KDS do KDS. Před dalším rohem uháčkujeme KDS do DS a pod ŘO z předchozí řady, dále roh (ŘO DS 2ŘO DS ŘO) do rohu a opět KDS pod ŘO a do DS. Háčkujeme DS do DS a KDS do KDS ke třetímu rohu, zde opět KDS do DS a pod ŘO, roh (ŘO DS 2ŘO DS ŘO) do rohu a dále KDS pod ŘO a do DS. Boční díl opět háčkujeme DS do DS a KDS do KDS až k poslednímu rohu, kde uháčkujeme KDS do DS a pod ŘO, roh (ŘO DS 2ŘO DS ŘO) do rohu a KDS pod ŘO a do DS. Nyní jsme na předním díle a uháčkujeme 2x DS do DS a do 3. očka náhrady uháčkujeme 2DS. Otočíme.

5. řada: Uháčkujeme 3ŘO jako náhradu za DS, dále DS do stejného místa. Nyní uháčkujeme KDS do dvou DS z předchozí řady, dále DS do DS a KDS do KDS. Před rohem uháčkujeme DS pod ŘO, roh (ŘO DS 2ŘO DS ŘO) do rohu a za rohem opět DS pod ŘO. Háčkujeme KDS do KDS , DS do DS, před rohem DS pod ŘO, roh (ŘO DS 2ŘO DS ŘO) a DS pod ŘO. Na zadním díle opět háčkujeme KDS do KDS a DS do DS, před rohem DS pod ŘO, roh (ŘO DS 2ŘO DS ŘO) a DS pod ŘO. Na bočním díle postupujeme stejně a doháčkujeme ke čtvrtému rohu. Za rohem uháčkujeme DS pod ŘO, KDS do KDS, DS do DS a KDS do dvou DS. Do 3. očka náhrady uháčkujeme 2 DS a otočíme.

6. - 17. řada: Pokračujeme obdobným způsobem jako u řad 3 - 5 a přidáváme na krajích výstřihu a u rohů jako doposud, vždy na konci otočíme.

Schéma přidávání v sedle, spojení výstřihu a sedla.

18. řada: V této řadě budeme spojovat véčkový výstřih. Uháčkujeme 3ŘO jako náhradu za DS, dále DS do stejného místa. Pokračujeme DS do DS a KDS do KDS. Před rohem uháčkujeme DS pod ŘO a dále roh (ŘO DS 2ŘO DS ŘO) a následuje opět DS pod ŘO a dále DS do DS a KDS do |KDS. Tímto způsobem doháčkujeme až za čtvrtý roh. Uháčkujeme DS pod ŘO, dále DS do DS a KDS do KDS. Na konci řady uháčkujeme 2DS do 3. očka náhrady. Spojíme PO s 3. očkem náhrady na začátku řady (na první části předního dílu sedla. Přízi ukončíme a provlékneme očkem. Otočíme.

19. řada: Přízi si navážeme ve třetím rohu sedla pod dvěma ŘO. Uháčkujeme 3ŘO jako náhradu za DS, dále uháčkujeme roh (DS 2ŘO DS ŘO). Dále háčkujeme KDS pod ŘO a do DS na zadním díle sedla a pokračujeme vzorem DS do DS a KDS do KDS. Na konci zadního dílu háčkujeme KDS do DS a pod ŘO, dále roh (ŘO DS 2ŘO DS ŘO) a následuje opět KDS pod ŘO a do DS. Háčkujeme dále vzorem DS do DS a KDS do KDS na bočním díle, před rohem KDS do DS a pod ŘO, roh (ŘO DS 2ŘO DS ŘO) a KDS pod ŘO a do DS. Na předním díle doháčkujeme ke středu, pod spojení výstřihu. Uháčkujeme KDS do DS a 3. očka náhrady z předchozí řady, dále DS do PO (pokud Vám nepůjde PO propíchnout, můžete DS uháčkovat pod PO, ničemu to nevadí) a KDS do dvou DS z předchozí řady. Pokračujeme vzorem DS do DS a KDS do KDS až k rohu, kde uháčkujeme KDS do DS a pod ŘO, roh (ŘO DS 2ŘO DS ŘO) a KDS pod ŘO a do DS, dále vzor až do konce. Na konci uháčkujeme KDS do DS a pod ŘO a dále ŘO a spojíme PO s 3. očkem náhrady. Pomocí dalšího PO se dostaneme do středu rohu z předchozí řady Otočíme.

20. řada: Uháčkujeme 2ŘO jako náhradu za DS. Dále háčkujeme ŘO, DS pod ŘO a dále háčkujeme vzor KDS do KDS a DS do DS. Před dalším rohem háčkujeme DS pod ŘO, roh (ŘO DS 2ŘO DS ŘO) a DS pod ŘO. Takhle háčkujeme všechny díly a všechny rohy. Doháčkujeme na konec řady, kde uháčkujeme DS pod ŘO a dále roh (ŘO DS 2ŘO DS) a spojíme PO s 2. očkem náhrady. Otočíme.

21. řada: Pomocí PO se přeneseme do středu rohu. Uháčkujeme 2ŘO jako náhradu za DS, dále roh roh (DS 2ŘO DS ŘO), DS pod ŘO a pokračujeme vzorem DS do DS a KDS do KDS. Tímto vzorem háčkujeme všechny díly sedla, před a za rohem přidáváme vždy DS pod ŘO. Doháčkujeme na konec řady. Uháčkujeme DS pod ŘO a dále ŘO a spojíme PO s 2. očkem náhrady. Pomocí dalšího PO se přeneseme do středu rohu. Otočíme.

22. - 23. řada: Háčkujeme obdobně jako řady 20 a 21.

24. řada: V této řadě budeme spojovat sedlo. Uháčkujeme 2ŘO jako náhradu za DS a dále 2ŘO. Poté spojíme třetí roh  se čtvrtým rohem pomocí uháčkování DS do středu čtvrtého rohu. Dále navážeme na vzor a uháčkujeme KDS do DS z rohu z předchozí řady a pod ŘO a dále pokračujeme DS do DS a KDS do KDS. Takto uháčkujeme přední díl až k rohu. Zde uháčkujeme KDS pod ŘO a do DS z rohu z předchozí řady. Do rohu pod ŘO uháčkujeme DS a dále 2ŘO. Další DS uháčkujeme do středu druhého rohu pod ŘO, tímto jsme spojili první a druhý roh. Dále háčkujeme KDS do DS z rohu a pod ŘO, navážeme vzorem DS do DS a KDS do KDS až na konec řady. Zde uháčkujeme KDS pod ŘO a do DS rohu a spojíme PO s 2. očkem náhrady. Otočíme. V této chvíli začneme zároveň háčkovat rukávy, doporučuji přejít v návodu dolů na "Rukávy".

Co dělat, když mi to vychází jinak?

Pokud jste si zvolili jinou šíři zadního dílu sedla nebo háčkujete jiný počet řad sedla, může se stát, že budete prvně spojovat sedlo a poté až výstřih. I tak je to v pořádku. Pokud si nevíte rady s opačným postupem, můžete se mrknout na návod na tričko Nature Lilac, kde jsme postupovali opačně.Co dělat, pokud mi je sedlo příliš těsné?

Pokud se Vám zdá při vyzkoušení sedlo příliš těsné, máte dvě možnosti, jak to vyřešit:
1. Uháčkujeme větší počet řad sedla. Tohle je vždy ta lepší cesta.
2. Budeme ve spojení sedla přidávat více oček v podpaží. V mém případě jsme do podpaží přidávali 2ŘO. Tento počet můžete zvětšit přidáním násobku oček ve vzoru podle vzorečku 2 + 3x. Můžete tak ve spojení sedla uháčkovat 2, 5 nebo třeba 8 oček.

25. řada: Uháčkujeme 2ŘO jako náhradu za DS. Dále háčkujeme celou řadu vzorem KDS do KDS a DS do DS. Když dojdeme do spojení v podpaží, uháčkujeme KDS do 2ŘO v předchozí řadě. Stejně postupujeme na druhé straně. Na konci řady spojíme poslední KDS s 2. očkem náhrady a otočíme.

26. - 39. řada: Uháčkujeme 2ŘO jako náhradu za DS. Dále háčkujeme celou řadu vzorem KDS do KDS a DS do DS. Na konci řady spojíme poslední KDS s 2. očkem náhrady a otočíme.

Schéma předělu z reliéfních sloupků, navázání vzoru a rozšíření sukně

Jak na reliéfní sloupky a rozdělení vrchní části šatů a sukně?

Řadu, kde chcete mír předěl mezi horní částí šatů  a sukní si můžete určit sami podle svojí postavy, buď pod prsy nebo níže v pase. Jediné, čemu musíte věnovat pozornost je to, aby vám přední reliéfní sloupky vytvořily na lícové straně šatů "reliéfní pletýnku". Pokud Vám tato pletýnka bude vycházet do rubu, doporučuji následující řešení:
1. Po řadě dlouhých sloupků nebudete práci otáčet a pro jednou budete háčkovat ve stejném směru. Jedno narušení směru v tomto případě nepoškodí svislost švu a vzoru.
2. Posuňte přední reliéfní sloupky o jednu řadu.  Tím Vám to vyjde správně.
3. Můžete přední reliéfní sloupky nahradit zadními, tím dostanete "reliéfní pletýnku" na opačnou stranu než u předních reliéfních sloupků. Vzhledově však může tato pletýnka působit trochu jinak, protože bývá lehce skloněná.

40. řada:  Háčkujeme řadu DS. Uháčkujeme 2ŘO jako náhradu za DS. Pokračujeme 2DS do KDS (do každého DS z KDS uháčkujeme DS) a DS do DS. Na konci řady spojíme PO s náhradou a otočíme.

41. řada: Háčkujeme řadu předních reliéfních sloupků tak, aby nám na lícové straně šatů vznikl předěl. Uháčkujeme 2DS jako náhradu za DS. Nyní budeme háčkovat PRDS do DS až do konce. Na konci řady spojíme PO s náhradou a otočíme.

42. řada: V této řadě opět navážeme na vzoreček a začneme rozšiřovat. Uháčkujeme 2ŘO jako náhradu za DS. Nyní uháčkujeme KDS do dvou PRDS z předchozí řady, dále DS do DS a střídáme. Po třech opakováních vzoru (po třetím KDS) uháčkujeme 2DS do jednoho PRDS z předchozí řady. Dále háčkujeme opět KDS a DS, střídáme a vždy po třetím KDS uháčkujeme 2DS do jednoho PRDS. Doháčkujeme až do konce a po posledním KDS spojíme PO s náhradou. Otočíme.

43. řada:  V této řadě budeme rozšiřovat vždy nad 2DS z předchozí řady. Uháčkujeme 2ŘO jako náhradu za DS. Dále háčkujeme KDS do KDS a DS do DS. Když doháčkujeme ke zdvojenému DS (2DS), budeme postupovat takto: do 1. DS uháčkujeme DS a pokračujeme uháčkováním KDS (1. DS vedeme do 2. DS ve zdvojení a 2. DS do 1. DS ve zdvojení, kde už máme uháčkovaný DS) a uháčkujeme DS do 2. DS (kde už máme jeden DS z KDS) a pokračujeme dále dle vzoru až do konce. Poslední KDS spojíme s náhradou a otočíme.

Délka šatů

Délku šatů  si zvolte podle svých preferencí. Uháčkujte více nebo méně řad než já. Berte přitom na vědomí, že se Vám šaty trošku natáhnou, tak  je lepší je udělat o nějaký centimetr kratší.

Šíře sukně

Někdo preferuje sukně spíše užší a někdo zase širší. Můžete si šíři upravit dle sebe tím, že budete více nebo méně rozšiřovat. Obecně platí, že ze začátku rozšiřujeme více a směrem dolů méně a méně.

44. -  51. řada: Uháčkujeme 2ŘO jako náhradu za DS a pokračujeme dle vzoru KDS do KDS a DS do DS. Na konci uháčkujeme KDS a spojíme PO s Náhradou. Otočíme.

52.. řada: Rozšiřujeme uháčkováním 2DS do DS z předchozí řady vždy po uháčkování 9KDS ve vzoru. Opakujeme rozšiřování po 9 opakováních KDS až do konce řady. Po posledním KDS spojíme PO s náhradou a otočíme.

53. řada: Háčkujeme obdobně jako 43. řadu.

54. - 59. řada: Uháčkujeme 2ŘO jako náhradu za DS a pokračujeme dle vzoru KDS do KDS a DS do DS. Na konci uháčkujeme KDS a spojíme PO s Náhradou. Otočíme.

60. řada: Rozšiřujeme uháčkováním 2DS do DS z předchozí řady vždy po uháčkování 12KDS ve vzoru. Opakujeme rozšiřování po 12 opakováních KDS až do konce řady. Po posledním KDS spojíme PO s náhradou a otočíme.

61. řada: Háčkujeme obdobně jako 43. řadu.

62. - 67. řada: Uháčkujeme 2ŘO jako náhradu za DS a pokračujeme dle vzoru KDS do KDS a DS do DS. Na konci uháčkujeme KDS a spojíme PO s Náhradou. Otočíme.

68. řada: Rozšiřujeme uháčkováním 2DS do DS z předchozí řady vždy po uháčkování 15KDS ve vzoru. Opakujeme rozšiřování po 15 opakováních KDS až do konce řady. Po posledním KDS spojíme PO s náhradou a otočíme.

69. řada: Háčkujeme obdobně jako 43. řadu

70. - 75. řada: Uháčkujeme 2ŘO jako náhradu za DS a pokračujeme dle vzoru KDS do KDS a DS do DS. Na konci uháčkujeme KDS a spojíme PO s Náhradou. Otočíme.

76. řada: Rozšiřujeme uháčkováním 2DS do DS z předchozí řady vždy po uháčkování 18KDS ve vzoru. Opakujeme rozšiřování po 18 opakováních KDS až do konce řady. Po posledním KDS spojíme PO s náhradou a otočíme.

77. řada: Háčkujeme obdobně jako 43. řadu.

78 - 96. řada: Uháčkujeme 2ŘO jako náhradu za DS a pokračujeme dle vzoru KDS do KDS a DS do DS. Na konci uháčkujeme KDS a spojíme PO s Náhradou. Otočíme.

97. řada: Sukni obháčkujeme řadou krátkých sloupků. Uháčkujeme ŘO jako náhradu za KS a dále háčkujeme KS do DS a 2KS do KDS. poslední KS spojíme PO s náhradou.

RUKÁVY

Po spojení sedla se dostaneme do fáze, kdy budeme háčkovat současně tělo šatů a oba rukávy. Doporučuji zhodnotit podle návinu klubíčka a počtu barev v klubíčku, jak si rozložíte počet řad v rukávu a počet barev. Moje klubíčko mělo 1 500 m a 6 barev, třínitka. Návin jednotlivých převodů je tedy relativně malý  a poslední barevný přechod mi vyšel na 4 - 5 řad. Proto jsem se rozhodla, že z dalšího přechodu uháčkuji 4 řady, dále 3 řady, 2 řady a 1 řadu, nakonec olemuji řadou KS. Toto je čistě na Vás.

1. řada: V této řadě navážeme na rukáv sedla. Přízi si navážeme v podpaží, vybereme vhodné místo vedle KDS, které jsme háčkovali v 25. řadě do 2ŘO z 24. řady. Uháčkujeme 3ŘO jako náhradu za DS, dále KDS do KDS z 25. řady. Pokud Vám tyto "obrácené" DS nepůjdou propíchnout, můžete háčkovat KDS kolem nich. Doplníme vzor až do místa, kde nám navazuje vzor ze sedla tak, aby nám vycházelo střídání DS a KDS. V této části háčkujeme částečně do boku dlouhých sloupků a do sloupků a mezer z rohu sedla. Každému to může vycházet trošku jinak, je tedy potřeba to přiměřeně odhadnout a plynule navázat na DS a KDS ze sedla. Doháčkujeme do konce řady a poslední KDS spojíme PO s 3. očkem náhrady. Otočíme.

2. řada: V této řadě začneme zužovat rukáv. Uháčkujeme 2ŘO jako náhradu za DS. Dále přeskočíme 1. DS z KDS a do 2. DS z KDS z předchozí řady uháčkujeme DS. Dále háčkujeme DS do DS a KDS do KDS až do konce řady. U posledního KDS z předchozí řady uháčkujeme DS do 1 DS z KDS z předchozí řady a poslední očko vynecháme, spojíme PO s náhradou. otočíme

3. řada: Uháčkujeme 2ŘO jako náhradu za DS, dále přeskočíme DS z předchozí řady a háčkujeme rovnou DS do DS a dále KDS do KDS. Na konci řady uháčkujeme do předposledního DS DS a poslední DS z předchozí řady přeskočíme. Spojíme PO s náhradou a otočíme.

4. řada: Uháčkujeme 2ŘO jako náhradu za DS. Dále přeskočíme DS a háčkujeme rovnou KDS do KDS a DS do DS. Na konci řady uháčkujeme KDS, přeskočíme poslední DS a spojíme PO s náhradou. Otočíme.

5. - 10. řada: Háčkujeme a zužujeme jako v řadách 2-4.

11. řada: Sukni obháčkujeme řadou krátkých sloupků. Uháčkujeme ŘO jako náhradu za KS a dále háčkujeme KS do DS a 2KS do KDS. poslední KS spojíme PO s náhradou.

OBHÁČKOVÁNÍ VÝSTŘIHU

Výstřih budeme obháčkovávat jednou řadou KS. Uháčkujeme ŘO jako náhradu za KS, dále háčkujeme KS do ŘO na bočních díle a na díle zadním. Pokud háčkujeme do DS po jeho výšce jako ve výstřihu, háčkujeme 2-3KS do DS a 2-3KS do náhrady. Toto si musíte upravit podle svého utahování, aby se práce nestahovala a ani nevlnila. Na konci řady spojíme PO

Schéma obháčkování KS na spodním lemu sukně a ve výstřihu

Ukončíme a zapošijeme všechny konce.

A máme hotovo!

PRACOVNÍ SCHÉMATA

Věřím, že se Vám dílo podařilo!

Budu ráda, když mě označíte na sociálních sítích, abych se mohla na Vaše díla podívat.

Návod jsem zpracovala podle mého stylu utahování, háčkování a pro daný háček a přízi.

Návod můžete volně šířit pouze odkazem na tyto stránky! www.zivotnahacku.cz

Používejte pouze pro vlastní potřebu.