Čepice Darkness

29.10.2022

Čepice na zimu opravdu miluju a jakmile se teplota na teploměru začne blížit nule, sahám po čepici. Mám jich opravdu hodně, ale já sama je skoro nedělám. Hlavně proto, že manželova maminka je umí naprosto dokonalé a také proto, že se mi zdá, že ve světě čepic není moc co nového objevovat a zkoušet. 

Ale když jsem ve svém oblíbeném obchůdku zahlédla klubíčka YarnArt Milano, inspirovalo mě to právě na čepici. A tak vznikla tahle jednoduchá, klasická ale šmrncovní čepice s ohrnováním. Pro vzoreček jsem si sáhla do svetříku Autumn Rose, kde se střídají reliéfní dlouhé sloupky s kříženými, takže je čepice krásně tlustá a hřejivá.

NÁVOD

OBTÍŽNOST: pro začátečníky
PŘÍZE: YarnArt Milano 869, já nakoupila na www.alliobchod.cz
MATERIÁL: 8% alpaca, 20% vlna, 8% viskóza, 64 % akryl
SPOTŘEBA: 2 klubíčka 50g/130 m
VELIKOST: 52
HÁČKY: 3   

Čepici začneme háčkovat od středu od magického kroužku, kde si od třetí řady založíme vzor z předních reliéfních sloupků, které budeme pravidelně střídat s kříženými dlouhými sloupky. Budeme háčkovat po řadách stále ve stejném směru, budeme každou řadu začínat náhradou a končit pevným okem. Takto budeme v každé řadě vzor rozšiřovat, tak, abychom dosáhli toho, že se po celém obvodu pravidelně opakuje vzoreček. Dále budeme háčkovat tak dlouho, dokud nám čepice nebude dobře sedět na délku. V tu chvíli si práci otočíme a budeme háčkovat lícovou stranu dovnitř do čepice. Tím dosáhneme toho, že při ohrnutí nám vzoreček bude odpovídat na ohrnutí i na samotné čepici.

VZOREČEK

Na tuto čepici budeme používat stejný vzoreček jako na svetřík Autumn Rose. Tento vzoreček si jen drobně upravíme tím, že budeme háčkovat stále po lícové straně a práci nebudeme otáčet. Díky tomu si vystačíme pouze s předními reliéfními dlouhými sloupky, které se dělají o něco příjemněji než ty zadní.

Vzoreček reliéfy a křížky

Háčkujeme vždy PRDS, protože práci neotáčíme. Proužky z reliéfních sloupků nám budou vycházet vždy na lícové straně a budou na sebe navazovat, stejně jako KDS budeme háčkovat stále nad sebou.

Zkratka KDS (křížené dlouhé sloupky) v tomto případě označuje dvojici dlouhých překřížených sloupků. 1KDS = 2DS. Při háčkování KDS háčkujeme vždy první DS do druhého očka a druhý DS do prvního očka. KDS vždy střídáme s jedním obyčejným DS. Vzor háčkujeme vždy nad sebou. KDS do KDS a DS do DS.

X. řada: Uháčkujeme 2ŘO jako náhradu a dále 2PRDS. Náhradu nepočítáme do vzorečku. Dále uháčkujeme KDS (nejprve uháčkujeme DS do 2. očka a poté DS do 1. očka). Dále střídáme vždy 2PRDS a KDS do konce řady. Ukončíme pevným okem. Neotáčíme.

POSTUP

Jak na jinou velikost čepice? 

Velikost čepice můžete upravit dvěma způsoby. První možností je, že použijete větší nebo menší háček. Já mám třeba docela malou hlavu a vyhovovalo mi háčkovat háčkem č. 3, věřím, že většině z Vás bude vyhovovat háček č. 3,5 nebo 4. Mám ráda čepice pevnější, ale háčkuji volně.

Druhou možností je upravit počet opa\kování ve vzoru. Já začínala na 10 DS, tedy jsem na čepici měla 20 opakování vzoru. Pokud potřebujete větší obvod, přidejte DS v první řadě, pokud menší, tak uberte podle vzorečku 2 x 10 = 20. Pokud začnete na 9 DS, budete mít 18 opakování, pokud na 11 DS, budete mít 22 opakování. Doporučuji uháčkovat si vzoreček a podle něj si určit potřebný počet opakování.

Schéma háčkování od magického kroužku 

1. řada: Do magického kroužku uháčkujeme 3ŘO jako náhradu za DS a dále 10DS. Spojíme PO s 3. očkem náhrady.

Jak na magický kroužek? A co když se mi nedaří ho udělat?

Magický kroužek je speciální věc, díky které můžete uháčkovat do kruhu první řadu čepice (nebo třeba šátku) a následně ho utáhnout tak, že ve středu se nám neobjeví žádná nebo jen minimální díra. Na youtube najdete plno videí, jak na magický kroužek různými způsoby. Pokud by se Vám ale nedařilo, můžete uháčkovat 4-5 ŘO a spojit PO. Následně náhradu a DS z první řady uháčkovat do tohoto kroužku z řetízkových ok.

2. řada: V této řadě budeme zdvojovat každý dlouhý sloupek. Uháčkujeme 3ŘO jako náhradu za DS. Dále háčkujeme vždy 2DS do 1DS z předchozí řady. Na konci spojíme PO s náhradou. Nyní máme 20 DS.

3. řada: V této řadě si založíme vzoreček pomocí reliéfních sloupků. Uháčkujeme 2ŘO jako náhradu za DS. Dále háčkujeme vždy 2PRDS do 1DS z předchozí řady. Na konci spojíme PO s náhradou. Nyní máme 40 PRDS.

4. řada: V této řadě si založíme budoucí křížené sloupky do vzorečku. Uháčkujeme 2ŘO jako náhradu za DS. Dále háčkujeme 2x PRDS do DS (2x 1 PRDS do 1 DS)a do mezery mezi 2. a 3: DS z předchozí řady uháčkujeme DS. Pak opět háčkujeme 2x PRDS do DS a následně do mezery mezi 4. a 5. sloupkem z předchozí řady háčkujeme DS. Takto opakujeme až do konce řady a spojíme PO s náhradou.  Máme 40PRDS a 20DS.

5. řada: V této řadě budeme zdvojovat každý druhý DS mezi PRDS. Uháčkujeme 2ŘO jako náhradu za DS. Dále budeme háčkovat 2x PRDS do PRDS a 2DS do DS. Následně opět 2x PRDS do PRDS a DS do DS. Opakujeme ve schématu 2PRDS 2DS 2PRDS DS až do konce řady a spojíme PO s náhradou.

Schéma jak postupného rozšiřování 

6. řada: V této řadě začneme háčkovat KDS a opět budeme zdvojovat každý druhý DS. Uháčkujeme 2ŘO jako náhradu za DS. Dále uháčkujeme 2x PRDS do PRDS, dále KDS do 2DS z předchozí řady. Nyní háčkujeme opět  2x PRDS do PRDS a 2DS do DS v předchozí řadě. Nyní budeme háčkovat opět  2x PRDS do PRDS, KDS do 2DS, 2x PRDS do PRDS a nyní DS do DS. V tomto schématu opakujeme až do konce řady. Spojíme PO s náhradou.

7. řada: V této řadě pokračujeme v přidávání KDS a opět budeme zdvojovat každý druhý DS. Uháčkujeme 2ŘO jako náhradu za DS. Dále střídáme 2x PRDS do PRDS a KDS do KDS, 2x PRDS do PRDS a KDS do 2DS, 2x PRDS do PRDS a KDS do KDS, 2x PRDS do PRDS a 2DS do DS. Dále 2x PRDS do PRDS a KDS do KDS, 2x PRDS do PRDS a KDS do 2DS, 2x PRDS do PRDS a KDS do KDS a konečně 2x PRDS do PRDS a DS do DS. Opakujeme do konce řady a spojíme PO s náhradou. 

8. řada: V této řadě dokončíme rozšiřování. Uháčkujeme 2ŘO jako náhradu za DS a dále střídáme základní vzor 2x PRDS do PRDS a KDS do KDS (případně KDS do 2DS). Když doháčkujeme k 1DS v předchozí řadě, uháčkujeme 2DS a dále pokračujeme ve vzoru  až do konce řady, kde spojíme PO s náhradou.

9. řada: Od této řady háčkujeme vzor střídáním 2x PRDS do PRDS a KDS do KDS (případně KDS do 2DS). Doháčkujeme do konce řady a spojíme PO s náhradou

10. - 23. řada: Doháčkujeme do požadované délky, aby nám čepice bez ohrnutí přibližně seděla na hlavě. Uháčkujeme 2ŘO jako náhradu za DS a dále 2x PRDS do PRDS a KDS do KDS. Střídáme do konce řady a spojíme PO s náhradou.

24. řada: Uháčkujeme 2ŘO jako náhradu za DS a dále 2x PRDS do PRDS a KDS do KDS. Střídáme do konce řady a spojíme PO s náhradou. OTOČÍME. 

Schéma háčkování při otočení 

25. řada: Od této řady budeme háčkovat lícovou stranu do vnitřní strany čepice, kvůli ohrnutí. Uháčkujeme 2ŘO jako náhradu za DS. Dále háčkujeme vzoreček KDS do KDS a 2x PRDS do PRDS. Háčkujeme až do konce řady a spojíme PO s náhradou.

26. - 33. řada: Uháčkujeme 2ŘO jako náhradu za DS, dále háčkujeme KDS do KDS a 2x PRDS do PRDS. Háčkujeme až do konce řady a spojíme PO s náhradou.

Tip: Pokud se Vám zdá okraj čepice moc volný, použijte na poslední dvě řady o číslo menší háček.

34. řada: V této řadě obháčkujeme okraj čepice KS. Uháčkujeme 1ŘO jako náhradu za KS, dále háčkujeme 2x KS do PRDS a 2x KS do KDS. Střídáme do konce řady a spojíme PO s náhradou.

Ukončíme a zapošijeme všechny konce. Přišijeme bambuli.

A máme hotovo!

PRACOVNÍ SCHÉMATA

Věřím, že se Vám dílo podařilo!

Budu ráda, když mě označíte na sociálních sítích, abych se mohla na Vaše díla podívat.

FACEBOOK

INSTAGRAM

Facebooková skupinka

Návod jsem zpracovala podle mého stylu utahování, háčkování a pro daný háček a přízi.

Návod můžete volně šířit pouze odkazem na tyto stránky! www.zivotnahacku.cz

Používejte pouze pro vlastní potřebu.